Ana içeriğe atla
Ana Sayfa

Veriden Bilgiye,
Bilgiden Stratejiye…

Left IconKaydedilen Saklanan Menkul Kıymet Değeri
2,7 Trilyon ₺(2.702.198.394.936)
Toplam Yatırımcı Sayısı
28,41 Milyon(28.408.805)
Toplam Hesap Sayısı
53,99 Milyon(53.993.430)
Bakiyeli Yatırımcı Sayısı
5,18 Milyon(5.176.502)
Bakiyeli Hesap Sayısı
6,37 Milyon(6.374.868)

Left IconKaydedilen Saklanan Menkul Kıymet Değeri
2,7 Trilyon ₺(2.702.198.394.936)
Toplam Yatırımcı Sayısı
28,41 Milyon(28.408.805)
Toplam Hesap Sayısı
53,99 Milyon(53.993.430)
Bakiyeli Yatırımcı Sayısı
5,18 Milyon(5.176.502)
Bakiyeli Hesap Sayısı
6,37 Milyon(6.374.868)

Akademik çalışmalar, ekonomi haberleri ve araştırma raporları için veri taleplerinizi iletebilirsiniz : vaptalep@mkk.com.tr 

MKK Temettü Yayılım Endeksi

AÇIKLAMALAR:

 • MKK Temettü Ödeme Endeksi, payları BIST’te işlem gören şirketlerin toplam kâr payı ödemelerindeki nominal değişimi göstermektedir.
 • MKK Temettü Yayılım Endeksi, payları BIST’te işlem gören şirketlerden nakit kâr payı ödeyenlerin, genel içindeki payını göstermektedir.
 • Temettü Ödeme Oranı, payları BIST’te işlem gören şirketlerin elde ettikleri kârdan ne oranda kâr payı ödediğini toplu olarak göstermektedir.
 • Pay Başına Temettü, payları BIST’te işlem gören şirketlerin sermayelerine oranla dağıttıkları kâr payını toplu olarak göstermektedir.
 • MKK Temettü Endeks ve oranları her yıl, bir önceki yıla ilişkin ödenen kâr payları esas alınarak hesaplanır ve Şubat ayının 10. işgünü ilan edilir.
 • Kâr payı dağıtımının yapıldığı yıla ilişkin yıl sonu finansal raporu KAP’ta yayınlanmış BIST Pay Piyasasında işlem gören tüm şirketler pazar ayırımı yapılmaksızın hesaplamalar kapsamındadır.
 • Hesaplamalarda şirketlerce ödenen nakit kâr paylarının brüt tutarları dikkate alınır.
 • Temettü Ödeme Endeksinde, Hesaplama yapılan dönem ile karşılaştırma yapılan dönem arasında, kapsamda yer alan şirketler açısından fark olduğunda, söz konusu şirketlerin kâr paylarının toplam dönem kâr payına pozitif/negatif etkisi baz değerin düzeltilmesi yoluyla giderilerek endeksin sürekliliği sağlanmaktadır.
 • KAP sisteminde, Genişletilebilir İşletme Raporlama Dili (XBRL)  formatında analiz edilebilir veri toplanmasına Haziran 2016’dan itibaren başlandığı için hesaplama başlangıç dönemi, 2016 yıl sonu kârları ile ilişkilendirilebilecek ilk dönem olan 2017 yılı olarak belirlenmiş olup, Temettü Ödeme Endeksi için baz değer 2016 yılına ilişkin 2017 yılında ödenen kâr payları toplamı, başlangıç değeri 100’dür. 
 • Hesaplamalara ilişkin metodoloji dokümanı için tıklayınız.​

ÇEKİNCE:​​​

 • Burada yer alan bilgiler genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup içeriğin tam ve doğru olduğu ve zamanlaması taahhüt edilemez. Hesaplamalarda genel kabul görmüş yaklaşımlar kullanılmış olup farklı kaynaklar ile karşılaştırıldığında burada yer alan bilgilerden farklı sonuçlar görülebilir. Kullanılan veriler bilimsel çalışmalarla desteklenen kaynaklardan derlenmiş olmakla birlikte hesaplanan değişkenlerin doğruluğu garanti edilemez. Hesaplamalarda teknolojik ve matematiksel tercih farklılıkları nedeniyle ortaya çıkabilecek hata ve eksikliklerden MKK sorumlu değildir.
 • Yapılacak hesaplamalarla ulaşılacak sonuçlar herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sonuçlara dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Verilerin kullanımındaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan MKK hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yeni verilere ve raporlara ilişkin düzenli bilgi almak için kayıt olabilirsiniz.

VAPLogoFooter2

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.